Ten przepis łączy 2 rzeczy, które bardzo lubię – pomidory (ach, moja wielka miłość!) i pasty kanapkowe ?. Pomidorowa pasta z fasoli to moja kolejna propozycja na smarowidło do kanapek. Zresztą nie tylko do kanapek – może by ją tak wykorzystać jako nadzienie do naleśników albo domowej tortilli? Albo farsz do pierogów tylko z mniejszą ilością wody? Można próbować i kombinować.
Zachęcam do tego, żeby fasolę, podobnie zresztą jak ciecierzycę, gotować od razu w większych ilościach i mrozić w porcjach. To znacznie przyspiesza przygotowywanie potraw z ich udziałem! Co ważne, strączkowe na pasty kanapkowe rozmrażamy w lodówce np. przez noc.
Jak lubicie pasty z fasoli, to zerknijcie też na przepisy na inne pasty: z cebulą, czosnkiem i majerankiem, z pieczonym czosnkiem i rozmarynem oraz smalec z fasoli. Hmm, wychodzi na to, że we wszystkich przepisach jest czosnek. Co prawda, dobrze komponuje się z fasolą, ale przy kolejnym przepisie postaram się wymyślić pastę bez czosnku ?.
Składniki:
na około 10 porcji tj. na 10 kanapek
- 100 g fasoli (zamiennie 1,5 puszki)
- 1 pomidor (200 g)
- 2 połówki suszonych pomidorów – nie z oleju (14 g)
- czosnek granulowany / świeży
- 1 łyżeczka suszonej bazylii
- 3 łyżki oleju rzepakowego (30 g)
- ⅓ łyżeczki soli (nie dodawać, jeżeli używa się fasoli z puszki albo była dodana podczas gotowania fasoli)
- opcjonalnie: 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego dla koloru ?
Wykonanie:
- Fasolę namoczyć przez około 12 godzin, odcedzić i ugotować (użyłam zwykłej białej fasoli, która gotuje się ok. 1 godziny). Odcedzić po ostudzeniu zachowując wodę. Fasolę z puszki odcedzić i wypłukać na sicie.
- Pomidora sparzyć, obrać ze skórki, pokroić, wrzucić na patelnię albo do teflonowego rondla i dusić pod przykryciem około 10 minut aż będzie się rozpadać do konsystencji sosu. Wystudzić.
- Suszone pomidory drobno pokroić.
- Fasolę, przyprawy, pomidory i olej zmiksować ewentualnie dolewając wodę do uzyskania smarownej konsystencji. Można dodać też koncentrat pomidorowy.
1 porcja dostarcza:
Skomentuj