Mam na blogu bardzo mało przepisów na placuszki. A mogą one być fajnym i szybkim posiłkiem. Sama często robię placki z mąki gryczanej jak znudzą mi się kanapki albo nie kupię chleba na śniadanie. Takie placki można zrobić tylko z mąki i wody, ale żeby nie być totalnym prostakiem kulinarnym ?, mam dla Was odrobinę bardziej wyrafinowaną wersję – gryczane placki szpinakowe z pomidorowym twarożkiem.
Mąka z białej kaszy gryczanej jest genialna – serio jest sama w sobie na tyle klejąca, że wystarczy wymieszać ją z wodą, żeby otrzymać ciasto, z którego raz-dwa można zrobić placki. Jakby tego było mało, ta mąka na tyle łatwo łączy się z wodą, że wystarczy wymieszać łyżką i otrzymujemy gładkie ciasto bez grudek. W tym przepisie pokażę Wam wersję szpinakową takich placków. Zrobiłam do nich twarożek z suszonymi pomidorami, którym posmarowałam placki, ale śmiało możecie wykorzystać do nich inne dodatki.
Takie placki dobrze smakują też na zimno, więc można zabrać ze sobą w lunchboxie.
Do dzieła, bo więcej tu mojego pisania niż roboty, żeby gryczane placki szpinakowe były gotowe! ?
Gryczane placki szpinakowe
Składniki:
na około 12 placuszków
- 1 opakowanie mrożonego rozdrobnionego szpinaku (450 g)
- 150 g mąki gryczanej (z nieprażonej gryki)
- 2 ząbki czosnku
- ⅓ łyżeczki soli
- pieprz
- opcjonalnie: 1-2 łyżki płatków drożdżowych
- odrobina oleju rzepakowego do posmarowania patelni
Wykonanie:
- Szpinak rozmrozić, nie odsączać.
- Wymieszać szpinak z mąką i przyprawami. W razie potrzeby dodać trochę wody, żeby ciasto dało się rozmieszać – ja dodałam około 30 ml wody, ale zależy, ile wody wycieknie ze szpinaku.
- Patelnię z dobrą nieprzywierającą powłoką cienko posmarować olejem przed smażeniem pierwszej partii, nakładać niewielkie porcje ciasta i smażyć pod przykryciem. Jak się zetną, przewrócić na drugą stronę i chwilę potrzymać na patelni. W ten sposób usmażyć wszystkie placuszki.
Pomidorowy twarożek
Składniki:
- opakowanie 250 g chudego twarogu
- 6 połówek pomidorów suszonych na słońcu – bez oleju (40 g)
- 2 łyżki oleju rzepakowego / oliwy z oliwek (20 g)
- 50 ml wody z moczenia pomidorów
Wykonanie:
- Pomidory namoczyć zalewając wrzątkiem i zostawić aż przestygną.
- Zmiksować twaróg z pomidorami, olejem i wodą z moczenia pomidorów (około 50 ml) do uzyskania odpowiedniej konsystencji.
Zamiennie można użyć pomidorów z oleju i pominąć dodatek tłuszczu.
1 placek dostarcza:
1 placek z twarożkiem pomidorowym (1/12 podanej porcji) dostarcza:
Czy mozna zamiast smazenia upiec je? Jesli tak to w ilu stoniach i jakim czasie.Dziekuje
Na pewno można też upiec, ale ciężko mi podać dokładnie temperaturę i czas, bo nigdy ich nie piekłam. Ja najczęściej daję 180 stopni, a co do czasu… hmm… wydaje mi się, że około 15 minut powinno być ok, ale trzeba sprawdzać. Poza tym taka prawda, że każdy piekarnik piecze inaczej 😉