Pomysł na surowy dżem z chia krąży po internecie już od jakiegoś czasu i przymierzałam się, żeby go wypróbować, ale jakoś ciągle odkładałam to na później. I to był błąd, trzeba było zrobić go już dawno, bo jest genialny! Przymierzałam się, żeby zrobić go w wersji truskawkowej, ale przegapiłam okazję, więc zrobiłam surowy dżem wiśniowy z chia. Nasionka szałwii hiszpańskiej chłoną dość duże ilości płynu, więc świetnie zagęszczają i nadają taką właśnie „dżemowatą” konsystencję ?. Szczególnie jeżeli je zmielimy przed dodaniem do zmiksowanych owoców. Ten dżem robi się naprawdę szybko, najdłużej schodzi z wyjęciem pestek z wiśni, a reszta to już… pestka ?. Oprócz tego, że zrobienie tego dżemu to parę chwil, to jeszcze jego dużą zaletą jest to, że jest surowy, czyli mamy zachowane wartości odżywcze owoców, szczególnie witaminę C, która „ulatnia się” przy wzroście temperatury. Dodatkowo mamy pełne zdrowych tłuszczów nasionka chia. Nie jest to dżem, który możemy sobie włożyć do słoików i przechować do zimy, jest to dżem do szybkiego zjedzenia. Jeżeli chcemy takim dżemem cieszyć się w miesiącach zimowych, to musimy sobie zrobić zapas mrożonek.
Taki surowy dżem możemy wykorzystywać podobnie jak „zwykły” dżem – do kanapek (u mnie na zdjęciach na domowych bułkach owsianych), do naleśników, pyszny jest jako dodatek do owsianki. A, i byłabym zapomniała o jeszcze jednej zalecie tego dżemu (w każdym bądź razie dla mnie to jest zaleta ?) – możemy go sobie dosłodzić wedle własnego widzimisię. Podałam proporcję na wersję niezbyt słodką, gdzie niewielki dodatek erytrolu delikatnie przełamuje naturalną kwaśność wiśni, ale dżem pozostaje nadal kwaskowaty, orzeźwiający. Spróbujcie koniecznie! ?
Składniki:
- 300 g wiśni (waga po wypestkowaniu)
- 3 łyżki nasion chia (30 g)
- 2,5 łyżki erytrolu (25 g)
Wykonanie:
- Chia zmielić w młynku.
- Wiśnie wypestkować, zmiksować z erytrolem, dodać chia i zmiksować tak, żeby składniki dobrze się połączyły. Zostawić na przynajmniej 15 minut do zgęstnienia.
1 łyżka (25 g) dostarcza:
Skomentuj