W tym roku nie mam dla Was zbyt wielu przepisów świątecznych. Poza tym przepisem na pierniczki marchewkowe z melasą karobową, znajdziecie jeszcze mój przepis na makowiec japoński w e-booku Funadacji Insulinooporność – zdrowa dieta i zdrowe życie. Ale wracając do pierniczków, są to pierniczki, które spokojnie można zrobić bezpośrednio przed świętami, nie muszą leżeć i dojrzewać. Są miękkie, więc jeżeli lubicie miękkie pierniczki, to na pewno przypadną Wam do gustu. W tych pierniczkach schowałam… marchewkę ?. Nie widać jej, nie czuć w smaku, ale jest! Ważnym składnikiem jest tutaj melasa karobowa – nadaje słodki, karmelowy smak pierniczkom. Ciężko byłoby ją czymś zastąpić. Bardzo fajnym smakowo dodatkiem jest też starta skórka z pomarańczy – nadaje taki cudowny posmak ❤. Mąkę owsianą do ciasta możecie zrobić sobie samemu mieląc płatki owsiane (zwykłe lub górskie) w młynku bądź z pojemniku miksującym do blendera – płatki są na tyle miękkie, że zmielą się bez problemu. Ważne, by zmielić je dość drobno. Kolejnym ważnym smakowo akcentem jest lukier – z erytrolu, z dodatkiem inuliny, dzięki czemu cudownie zastyga oraz z sokiem z pomarańczy. Połączenie erytrolu z inuliną sprawia, że lukier nie jest super-słodki, taki w sam raz.
To do dzieła!
Składniki:
na około 30 sztuk
- 300 g marchewki
- 6 łyżek melasy karobowej (90 g)
- 3 łyżki oleju rzepakowego
- 200 g mąki owsianej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżki karobu (20 g)
- 1 łyżka przyprawy do piernika (bez mąki i cukru w składzie)
- 1,5 łyżeczki cynamonu
- 1 łyżka mielonego odtłuszczonego siemienia lnianego (10 g)
- skórka starta z 1 pomarańczy
Lukier pomarańczowy
- 30 g erytrolu
- 15 g inuliny
- około 2 łyżki soku z pomarańczy
Wykonanie:
- Marchewkę ugotować wkładając nieobraną do wrzątku i gotować około 20-30 minut w zależności od grubości marchewki. Powinna być dosyć miękka. Wystudzić i obrać.
- W jednej misce zmiksować marchewkę z melasą i olejem. W drugiej wymieszać ze sobą mąkę, proszek do pieczenia, karob, przyprawy, siemię i skórkę z pomarańczy. Wlać mokre składniki do suchych i dokładnie wymieszać.
- Zostawić na około 10 minut do zgęstnienia. Powinno wyjść gęste ciasto, z którego bez problemu da się lepić.
- Nastawić piekarnik na 170°C. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Z ciasta lepić kulki i rozpłaszczać na blasze lub wałkować i wykrawać dowolne kształty. Piec około 15 minut, wystudzić.
- Lukier: erytrol zmielić na puder, wymieszać z inuliną i sokiem wyciśniętym z pomarańczy. Trzeba dość szybko lukrować pierniczki, bo lukier szybko zastyga. Kiedy za bardzo zgęstnieje dodać jeszcze trochę soku z pomarańczy.
1 pierniczek dostarcza:
Skomentuj