Dzisiaj mam dla Was kolejny przepis stworzony z myślą o zbliżających się Świętach. Bo czy święta mogłyby się obejść bez pasztetu? Hmm, czegoś by brakowało… Dlatego proponuję Wam wegański pasztet z soczewicy i pieczarek, który można postawić na stole już w Wigilię. Jego mocno pieczarkowy smak będzie idealnie pasować do okazji ?. Warto jednak po ten przepis sięgnąć nie tylko w święta, bo podpowiem Wam, że ten pasztet wprost wybornie smakuje w wersji obiadowej – na ciepło, delikatnie przyrumieniony na niewielkiej ilości oleju, z kaszą gryczaną i surówką z kiszonej kapusty ?. Mmmm, naprawdę świetne połączenie. I zdrowe oczywiście, a do tego z samych typowo zimowych składników. A zatem, przed Wami przepis na pasztet z soczewicy i pieczarek na święta i nie tylko. Smacznego!
Składniki:
na 24 plastry
- 150 g zielonej soczewicy
- 500 g pieczarek
- 1 średnia cebula (100 g)
- 1 łyżeczka oleju rzepakowego (5 g)
- 1 pęczek natki pietruszki (15 g)
- 100 g niepalonej kaszy gryczanej
- 2 łyżki sosu sojowego (20 g)
- ½ łyżeczki soli
- 1 łyżeczka nasion kolendry
- granulowany czosnek
- mielony imbir
- mielona gałka muszkatołowa
- pieprz
Wykonanie:
- Soczewicę ugotować na miękko (około 30 minut) – ja gotuję ją w takiej ilości wody, żeby całą wchłonęła podczas gotowania; w razie potrzeby odcedzić i wystudzić.
- Cebulę obrać i pokroić w kostkę, pieczarki oczyścić i pokroić na kawałki. Cebulę delikatnie przyrumienić na patelni na łyżeczce oleju, dodać pieczarki i dusić przez chwilę pod przykryciem na niewielkim ogniu. Następnie odkryć, zwiększyć płomień i odparować większość wody. Wyłączyć i wystudzić.
- Nastawić piekarnik na 200°C.
- Kaszę zmielić w młynku na mąkę razem z nasionami kolendry. Pietruszkę umyć i posiekać.
- Pieczarki i soczewicę zmiksować najlepiej ręcznym blenderem na niezbyt gładką masę – fajnie jak zostaną kawałki pieczarek i soczewicy. Można też zmielić je w maszynce do mięsa. Jeżeli masa jest bardzo gęsta dolać trochę wody (około 3-5 łyżek). Dodać natkę pietruszki i przyprawy (na razie nie dodawać mąki gryczanej) – masę można spróbować i doprawić według własnego uznania. Na koniec dodać zmieloną grykę i bardzo dokładnie wymieszać.
- Przełożyć do keksówki – u mnie silikonowa 11 x 20 cm – metalową wyłożyć wcześniej papierem do pieczenia. Piec 10-15 minut aż wierzch się zetnie, następnie przykryć folią aluminiową i piec jeszcze 30-35 minut. Kroić po całkowitym wystudzeniu.
1 plaster dostarcza:
Skomentuj