Z czym kojarzy Ci się słowo „dieta”? Czy z samymi nieprzyjemnymi rzeczami? Czy słusznie? Czy dieta oznacza coś przykrego?
W tym artykule wyjaśnię, czym jest dieta, jak należy to określenie rozumieć. Mam nadzieję, że uda mi się też rozprawić ze stereotypowym myśleniem o diecie.
Czym nie jest dieta?
Chciałabym stanąć w obronie biednego słowa „dieta”. Mam wrażenie, że to słowo większości osób kojarzy się negatywnie. Tak jakby po otworzeniu „Słownika synonimów ludzkiej mentalności” przy haśle „dieta” znaleźć „odchudzanie”, „głodówka”, „głód”, „wyrzeczenia”, „niedobre, niesmaczne jedzenie”, „niemożność jedzenia tego, co się lubi”, „odmawianie sobie przyjemności”, „walka z samym sobą”, a nawet „katorga”, „tortury” czy „masochizm”. Osoby odchudzające się mówią „Jestem na diecie” takim tonem, jakby mówiły „Został mi miesiąc życia”, a inni patrzą na nie, jakby tak faktycznie było. Oczywiście trochę przejaskrawiam, ale chcę w ten sposób napiętnować takie postrzeganie diety.
Kolejna rzecz, która mi się nasuwa to fakt, że bardzo często dieta jest uważana za coś tymczasowego, tylko na jakiś okres czasu. Teraz jestem na diecie, żeby schudnąć, ale za jakiś czas się skończy, już nie będę na diecie, pozbędę się jej, hurra! A tu nic z tego. Sprawa wygląda tak, że i ja jestem na diecie, i Ty jesteś na diecie, i ten, kto się odchudza i ten, kto się nie odchudza też jest na diecie. I ten, kto je tylko hamburgery i popija colą też jest na diecie. Jak to? Ano tak, że słowo „dieta” oznacza po prostu „sposób odżywiania”. To, co jemy, ile, jak często, kiedy, gdzie to nasza dieta. A to, czy ona jest prawidłowa czy nie, to już całkiem odrębna kwestia.
Dawne rozumienie słowa „dieta”
Starożytni Grecy szli o krok dalej i pod pojęciem „dieta” rozumieli w ogóle cały styl życia – a więc nie tylko sposób odżywiania, ale także aktywność fizyczną, nałogi, stres czy długość snu. Na początku określiłam to słowo jako „biedne” dlatego, że w ostatnim czasie z całkiem zwyczajnej, neutralnej „diety” zrobiono potworka, który wyskakuje spod łóżka i zabiera całą radość życia. Dieta powinna być zawsze „szyta na miarę”, czyli dopasowana do indywidualnych potrzeb, zbilansowana – dostarczająca wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Taka dieta to nasz dobry przyjaciel, który wyciąga do nas pomocną dłoń. Oferuje nam dobre samopoczucie, chroni nas przed chorobami cywilizacyjnymi, dba o nasz ładny wygląd, kondycję włosów, skóry, paznokci, poprawia naszą sprawność i kondycję fizyczną, zapewnia dobrą odporność organizmu. Wspomaga także leczenie wielu schorzeń, a w przypadku innych jest jedyna terapią.
Czym dieta jest?
Większość diet – ale takich prawdziwych diet, a nie dziwnych tworów znalezionych w internecie i kolorowych czasopismach – stosuje się przez długi okres czasu, a często do końca życia. Zmiana złych nawyków żywieniowych tylko na chwilę przynosi efekty też tylko na chwilę. A to nie o to chodzi. Należy stopniowo, ale na stałe wdrażać zasady zdrowego odżywiania, zastępować złe nawyki tymi dobrymi. Tylko wtedy można osiągnąć trwałe efekty i cieszyć się wszystkimi dobrodziejstwami, jakie niesie ze sobą prawidłowe odżywianie.
Żeby odżywiać się zdrowo wcale nie trzeba spędzać wielu godzin w kuchni, nie potrzeba wydawać nie wiadomo ile pieniędzy na jedzenie, nie trzeba mieć niesamowitych zdolności kulinarnych. Zdrowe odżywianie może być naprawdę smaczne, rozmaite i cieszyć oczy. To też świetna okazja, żeby poznawać nowe potrawy i produkty, próbować nieznanych dotąd smaków. Gotowanie może być przyjemnością, a wymyślanie nowych, zdrowych dań daje dużo satysfakcji. W zdrowym odżywianiu jest także miejsce na słodycze, słone przekąski czy fast-foody – ważne jest ile i jak często się je spożywa. Jeżeli na co dzień odżywiamy się prawidłowo, to spokojnie od czasu do czasu możemy sobie pozwolić na takie produkty. Wszystko jest dla ludzi. Odżywiać się zdrowo to znaczy też ze zdrowym rozsądkiem.
Bardzo bym chciała, żeby po przeczytaniu tego tekstu przestać kojarzyć dietę z odchudzaniem się, głodówką. Dieta nie polega na jedzeniu samej sałaty, nie oznacza niesmacznego jedzenia i odmawiania sobie wszystkich przyjemności. Dieta to nie tylko odchudzanie, jest wiele diet stosowanych w różnych chorobach pomocniczo albo jako jedyna forma terapii. Przestrzeganie danej diety może mieć też podłoże światopoglądowe jak w przypadku diet wegetariańskich. Warto stosować się do zasad zdrowego odżywiania, ponieważ przynosi to wiele korzyści, a samo zdrowe odżywianie może stać się kolejnym hobby, czego Wam wszystkim życzę.
Skomentuj